2020 Festival

Congratulations Finalists And Winners!

2020 Winners

And the winners of the Far South Film Festival 2020 are…

1. South East Arts Best Use of Regional Location
HAPPY PLACE NSW
Producer/Diirector Gethin Coles

2. Anonymous/Screenworks Diversity Award
THE OUDMAKER OF NAROOMA NSW
Director Lee Grant Congo NSW
Producer Hiromi Matsuoka Murrah NSW

3. JD Shaw Best Youth Film Award
THE QUIET
Writer/Director/Animator Radheya Jegatheva, Producer Jay Jay Jegathesan WA

4. BVSC Best Environment Film Award
THE AMBASSADOR
Producer/Director David Gallan Tathra NSW

5. BVSC Environmental Youth Encouragement Awards
SAM HSIAO (13) for E-WASTE – South East NSW
HENRY BAKER (10)  for GOING GOING GONE – Albany WA

6. Far South Film Best Technical Achievement Award
ANACTORIA – GOOD MIND 
Director Andrew Robinson Candelo NSW
Producer Tamlyn Magee Toothdale NSW

7. South East Arts/Far South Film Best Screenplay/Story Award
RADHEYA JEGATHEVA for THE QUIET WA

8. BVSC/Far South Film Best Documentary Award
THE OUDMAKER OF NAROOMA NSW
Director Lee Grant, Producer Hiromi Matsuoka

9. Nullarbor Consulting/Screenworks Award for Best Director
TIMOTHY WALKER for KIN Portland Victoria

10. Far South Film Award for Best Performance
CHARLISE GOWER from Victoria
Role of Bethany in THE CUPBOARD UNDER THE STARS

11. Far South Film Award for Best Film 2020
THE CUPBOARD UNDER THE STAIRS Victoria
Producer/Director Luke Jacobson, Associate Producer Georgia Swale, DOP Nathan Livingston, Crew Yasmin Mustafa
Cast: Charlise Gower, Hester Van Der Vyer, Kevin Dee

12. People’s Choice Award
It’s  tie!
GONE
Director/Producer Jack Wotton
and
THE OUDMAKER OF NAROOMA
Director Lee Grant
Producer Hiromi Matsuoka

Congratulations to all  of our filmmakers who made our inaugural festival so wonderful!

2020 Finalists

Anactoria – Good Mind – Winner Best Technical Achievement Award

Behind the Scenes – Finalist

Bunaan – Finalist

Bunbury Street Pole Vault – Finalist

Chasing Gold – Finalist

E-Waste – Environmental Youth Encouragement Award

Going Going Gone – Environmental Youth Encouragement Award

Gone – Finalist

Happy Place – Winner of Best Use of Regional Location Award

Kin – Best Director Award – Timothy Walker

La Laguna – Finalist

Mirror Spider! – Finalist

Murder Your Memory – Finalist – Youth Film

Puppy – Finalist

Saving T.P. (Dragon vs Zombies) – A Modern Tale – Finalist

Seeing – Finalist

Steps In the Portal – Finalist

The Ambassador – Winner Environmental Film Award

The Cupboard Under the Stairs – Winner Best Film Award; Best Performance Award for Charlise Gower

The Double Cross – Finalist

The Oudmaker of Narooma – Winner of Best Documentary Award and Diversity Award

The Quiet – Winner of Best Screenplay/Story and Best Youth Film Award

Through The Garden of Eden – Finalist

Undermining a Community – Finalist

Unidentified – Finalist

Q&A Sessions

  • Come Behind the Scenes with some of our filmmakers, was held on Sunday 23 August 2020
    Radheya Jegatheva, Jay Jay Jegatheya (The Quiet), Luke Jacobson and Donna Yeatman (The Cupboard under the Stairs/Puppy), Cady Bell (Mirror Spider!), Andrew Robinson and Tamlyn Magee (Anactoria – Good Mind), David Rowlands (Through the Garden of Eden),  Marna Smith (La Laguna) , Hiromi Matsuoka (Bunaan/The Oudmaker) and Lis Shelley (Festival Director).
  • Q&A was held on Sunday 23 August 2020 with guests April Phillips, Chum Ehelepola and Warren Ngarrae Foster – a look into the creative lives of three regional filmmakers/actors/dancers/artists as we discuss the importance of diverse storytelling.

Festival Awards

  • 2020 Festival Awards were announced online by Logie winning actor/musician Frankie J Holden OAM and actor/singer Michelle Pettigrove on Sunday 23 August 2020.
  • Like our Facebook page to see filmmaker profiles and news about the festival.

 

Michelle Pettigrove and Frankie J Holden